Spotkanie
Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka
Ekomuzeum jako instytucja wrażliwa
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie w ramach Letniej Szkoły w Parku Rzeźby na Bródnie.
Nazywając instytucję wrażliwą na to, co ją warunkuje, skupiamy uwagę na potencjale i potrzebach społeczności, podejmowaniu wysiłku współpracy - także w kontekście miejsca i przyrody. Takie podejście wymaga postawienia pytań o to, jakich metod używamy, jak i z kim pracujemy, komu oddajemy głos, jakimi posługujemy się kategoriami czasowymi.
Spotkanie poświęcimy poznaniu idei ekomuzeum, która wykorzystuje latynoamerykańskie dziedzictwo pracy emancypacyjnej, stawiającej na budowanie wspólnot negujących podział na nauczyciela i nauczanych. Zadamy sobie pytania, czy prezentowana formuła może być użyteczna, ale też jakich zmian może wymagać.
Idee stojące za formułą ekomuzeum zaprezentuje Aleksandra Janus - antropolożka, badaczka, kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury i członkini zarządu w Centrum Cyfrowym, kuratorka i współautorka projektu Laboratorium muzeum, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Prowadzi badania publiczności instytucji kultury, specjalizuje się w badaniu doświadczenia zwiedzających w muzeach, współpracuje z instytucjami poszukującymi efektywnych sposobów angażowania publiczności. W swojej pracy akademickiej zajmuje się analizą współczesnych reprezentacji i praktyk pamięciowych związanych z tzw. trudnym dziedzictwem.