Wystawa
Park Bródnowski
Kondratowicza/Chodecka
Park Rzeźby na Bródnie. Rozdział I
Park Rzeźby na Bródnie to przedsięwzięcie długofalowe, testujące współczesną formułę „rzeźby społecznej” i rzeźby w przestrzeni publicznej w ogóle.
Jego inicjatorem jest artysta Paweł Althamer, który zaprosił do współpracy władze Dzielnicy Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także pierwszych troje artystów, biorących udział w obecnej, inauguracyjnej odsłonie projektu.
Paweł Althamer zrealizował we współpracy z dziećmi z lokalnych szkół i architektem krajobrazu „fragment raju”, specyficzną rzeźbę-ogród, która posłuży jako scenografia do inscenizowanej fotografii. Rzeźba Olafura Eliassona Negative Glacier Kaleidoscope, kalejdoskop o wadze ponad 300 kilogramów, naśladuje szczelinę w ziemi, którą wyrąbała spadająca z nieba geometryczna gwiazda. Nowa realizacja Moniki Sosnowskiej to sfera o średnicy czterech metrów, „ulepiona” z prętów zbrojeniowych, naśladujących wzory krat okiennych z sąsiedztwa parku. Tajski artysta Rirkrit Tiravanija zainstalował w parku obiekt, który nazywa przewróconym domkiem herbacianym z ekspresem do kawy - skonstruowany z tanich materiałów sześcian o metalicznej powierzchni, w którym odbija się otaczająca go zieleń. Obiekt, przypominający dawne filmy science-fiction, może służyć jako schronienie przed deszczem.